1 Haziran 2010 Salı

Zona Hastaligi Nedir?

Zona hastalagiZona hastalagi, zona belirtileri, zona tedavisi hakkinda tum bilgiler...

Genellikle orta yaş ve üstü insanlarda görülen fakat su çiçeği rahatsızlığı geçiren herkeste görülme olasılıgi olan bir rahatsızlık tipidir zona! Sinir köklerinde pasif bir şekilde yaşamını sürdüren Zona, çeşitli nedenlerle aktifleşebilir ve cilt yüzeyinde belirgin hale gelebilir.

Ceşitli hastalıklar stres ve travma gibi bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olan bir takım faktörlerle oluşabilecek zona hastalığı, yanma şiddetli ağrı ve hatta ateş gibi belirtilerle kendisini gösterir. Daha sonra bu bölgelerde kızarıklık ve su kabarcıkları oluşmaya başlar. Cilt üzerinde ki bu görüntünün iyileşme süreci bir kaç haftayı bulabilir. Yaralar iyileştiği halde ağrıların devam ettiği bazı vakalarda görülmektedir.

Genellikle göğüs bölgesinde görülen bu rahatsızlığın kol bacak ve benzeri bölgelerde görülmeside mümkündür. Ozellikle göz çevresinde şüphelenildiği takdirde fazlasıyla önemsenilmesi bir konu olduğu üzerinde durulmuştur. Yaraların enfeksiyonel olma durumuna göre ağrı kesici ve pansumanların haricinde antibiyotik tedavisi gibi detaylı tedavilerde uygulanabilir.

Zona hastalığı daha önce su çiçeği geçirmemiş kişilere karşı bulaşıcı özelliği taşımaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi zonada da erken tanının gerekliliği önemle vurgulanmaktadır. Geçirilen hastalığın siddetine göre ciltte iz bırakmasıda olasılıklar arasındadır.

Tekrarlama ihtimali olan zona hastalığı için alınabilecek tek önlem ise bağışıklık sistemini güçlendirici imkanlara olabildiğince yakın durmaktır.

0 yorum:

Blog Widget by LinkWithin